A körömgomba –divatosabb nevén ásóka- a magyar lakosság nagy részét érinti. Ismerd fel, s kezeld időben! |
|
A közhiedelemmel ellentétben a körömgomba nem csak a rossz személyes higiénia miatt alakulhat ki. A lakosság nagy részét, mintegy harminc százalékát érinti a probléma, s főleg a nyári időszakban jelentkezik. Könnyen előfordulhat, hogy egy-egy strandolás, vagy közös ollóhasználat után felbukkan a nem kívánt betegség.
Hogyan alakul ki a körömgomba?
A köröm mikrorepedésein át a gomba behatol a köröm mélyebb rétegeibe. A kényelmetlen, körömágyat dörzsölő cipő, vagy zokni, a köröm, vagy a körömágy sérülése lehetőséget ad a körömgomba kialakulására. Mivel a körömgomba másokra is könnyen átterjedhet, a közös zuhany-, cipő- és ollóhasználat, a strandok medencéi mind lehetőséget biztosítanak a gombás megbetegedések terjedésének, így főként a nyári időszakban találkozhatunk a veszéllyel.
A körömgomba tünetei
Sok esetben a betegek csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor a körömgomba már múlóban van, vagy éppen komolyabbra válnak a tünetek. Enyhébb lefolyás esetén szinte tünetmentes, csupán a köröm berepedezése, elszíneződése utalhat a betegségre.
A körömgombával fertőzött területen a köröm megvastagodik, repedezett lehet, sárga-, barna- és fehér elszíneződés tapasztalható. Egyes esetekben a köröm törékeny lehet, s akár a cipő viselése is kellemetlenséggel járhat a lábujj fájdalma miatt.
Ne halogasd a kezelést!
Mint minden betegséget, a körömgombát is kezelni kell. Amennyiben ezt elmulasztod, a betegség a többi körömre, de akár a veled együtt élőkre is könnyen átterjedhet. A közhiedelemmel ellentétben nem múlik el magától, s ha mégis lenőne a fertőzött köröm, a kezeletlen felületen előbb-utóbb újra felbukkanhat az ásóka.
A kezelés történhet külsőleg ecsetelővel, stifttel, vagy belsőleg az arra alkalmas gyógyszerekkel. A probléma mértéke, illetve a páciens egyéb fennálló problémái függvényében dönthető el, mely kezelési forma az ideálisabb. Ma már vény nélkül kapható stiftet is vásárolhatunk, illetve a kezelést kiegészíthetjük gyógyteákkal, homeopátiás készítményekkel. Fontos, hogy a kezelést a köröm lenövéséig alkalmazzuk, így megelőzhető a gomba visszatérése.
Megelőzés
- Manikűrkészletedet csak Te használd, s időnként fertőtlenítsd!
- Ha a családban valakinek körömgombája van, a közösen használt kádat, zuhanyt rendszeresen fertőtleníteni kell!
- Próbálj mindig jó nedvszívó anyagból készült zoknit hordani, cipődet időnként fertőtlenítsd!
- Igyekezz lábadat szárazon tartani, ha szükséges használj hintőport, nyáron pedig hordj szellős cipőt!
|
|